Posted by on Wrzesień 20, 2017

Czym jest dla mnie fotografia dzieci. Jak do niej podchodzę.

Fotografia dzieci to magia 🙂 W fotografii dziecięcej to dzieci są najwdzięczniejszymi modelami. Nie umieją jeszcze grać kogoś, kim nie są.

Jeszcze nie nauczyły się od nas, co to są kompleksy. To dopiero my, dorośli, mówimy im, jakie „powinny być”. Dzieci nie wstydzą się siebie, swoich emocji, zabaw, smutku, złości. Nie przejmują się tym, że się ubrudzą, pomoczą, tym co powiedzą inni. Dzieci są najczystszą postacią człowieka. Ta czystość odbija się w ich oczach na zdjęciach.
Fotografując dzieci trzeba umieć obserwować będąc niezauważalnym lub okazać zainteresowanie  tym, co dziecko ma nam do  pokazania i opowiedzenia. Trzeba być czujnym, bo najpiękniejsze momenty przychodzą niespodziewanie. Ważne jest, aby aparat był w pogotowiu np. w trybie preselekcji czasu i w razie potrzeby nawet przy wyższe ISO, tak aby zachować ostrość dynamicznych ujęć. Gdy skupiamy się na ujęciach portretowych dzieci, warto zaopatrzyć się w obiektyw o dłuższej ogniskowej, a nawet teleobiektyw i pracować przy preselekcji przesłony, jeśli jeszcze nie mamy dość wprawy w pełnych manualnych ustawieniach. Za pomocą zmiany przysłony możemy regulować głębię ostrości, czyli wpływać na stopień rozmycia tła za fotografowanym dzieckiem. Poza obserwowaniem małych modeli, warto brać pod uwagę tło za nimi. Sprawdzamy przede wszystkim czy za dzieckiem nie ma niepotrzebnych obiektów typu śmietnik, lampa „wyrastająca” z głowy, jaskrawe zabawki odciągające wzrok od dziecka itd.
Dobry fotograf, wykonujący zdjęcia dzieci, potrafi wczuć się w ich emocje. Według mnie to właśnie emocje budują magię dziecięcych fotografii.

Jeśli chciałabyś/chciałbyś robić lepsze fotografie Twoich dzieci lub wnuków, pomogę Ci w tym podczas warsztaty przemyślanej fotografii. Informacje o ArtPozytywnych warsztatach podstaw fotografii znajdziesz tutaj: http://www.artpozytywni.pl/podstawy-fotografii-w-trojmiescie/fotografia-od-podstaw/

« 1 z 2 »

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz