Posted by on Listopad 17, 2017

W piątkowy wieczór postanowiłam zachęcić Was do obejrzenia filmu poruszającego kwestię etyki i przekraczania granic w pracy fotoreportera – „Po tysiąc razy Dobranoc”.

Z główną bohaterką spotykamy się po raz pierwszy, gdy dojeżdża z towarzyszką w nieznane nam miejsce samochodem z otworami po kulach. Widzimy jej zdenerwowanie, obce, pustynne miejsce, grupę arabskich kobiet nad wykopanym grobem młodej kobiety. Główna bohaterka zaczyna fotografować.  Dowiadujemy się w ten sposób, że jest fotografem. Nasuwa się pytanie, kim są pozostałe kobiety? Kim była osoba leżąca w grobie? Dlaczego jest chowana w takim odludnym miejscu?

Następne scena filmu mocno zaskakuje, a każda kolejna szokuje i nasuwa wiele pytań o to, czym jest etyka fotoreportera.

Oglądając zastanawiałam się, gdzie jest granica pogoni za podziwianymi i nagradzanymi fotografiami? Gdzie kończy się pasja i pracą, a zaczyna samolubne poświęcenie dobra nie tylko bliskich osób?

Czy fotoreporter jest tylko bezstronnym obserwatorem, posłańcem nawołującym do zmian?

Czy nie powinien odłożyć aparatu i pomagać ofiarom?

Gdzie jest człowieczeństwo i czym ono jest? Czy bez pracy takich osób wiedzielibyśmy o tym, co dzieje się na świecie i walczylibyśmy z tym? A może żylibyśmy w bezpiecznej nieświadomości?

Akcja filmu prowadzi nas coraz głębiej w życie i dylematy Rebeki. Poznajemy jej rodzinę, motywy działania, problemy. Jej zachowania nie są jednoznaczne. Ona też cierpi, ma wątpliwości. Cierpią jej bliscy. Towarzyszymy jej w walce z samą sobą i oczekiwaniami otoczenia. Czy na koniec Rebeka wygrywa, czy przegrywa?

Przeżyłam ten film bardzo osobiście. Zebrałam się kilka dni, żeby móc opisać to, co czułam oglądając go. Uważam, że powinna obejrzeć go każda osoba, która styka się z fotografią reportażową nie tylko zawodowo.

https://www.cda.pl/video/200332de

Zapraszam do dyskusji na ArtPozytywnym fanepage’u:

DYSKUSJAPrzed nami piątkowy wieczór i jesienny weekend. Zachęcamy do wspólnego oglądania i dyskutowania na temat…

Opublikowany przez ArtPozytywni Warsztaty na 17 listopada 2017