Aromaterapia
W Polsce aromaterapia jest traktowana „po macoszemu” i większość ludzi nie wie, na czym tak naprawdę polega. Zacznę od tego, czym aromaterapia NIE jest. Aromaterapia to nie jest proste wdychanie jakichkolwiek, nawet sztucznych, zapachów ze świeczek czy nawilżaczy, ani dodawanie ich do odkurzacza. Nie jest to żadne „czary mary”, tylko ugruntowana wiedza. Obecnie znanych jest i prowadzonych na świecie wiele badań naukowych i klinicznych potwierdzających działanie aromaterapii klinicznej. W niektórych krajach takich jak na przykład Francja, tę metodę leczenia stosują nawet lekarze rodzinni. Aromaterapeuci zatrudniani są w szpitalach, aby pomagać lekarzom wspierać chorych.
Pod tym linkiem znajdziesz mój wykład o tym, jak wybrać olejek eteryczny dobrej jakości, który nadaje się do aromaterapii -kliknij tutaj
Aromaterapia kliniczna jest częścią fitoterapii i zajmuje się holistyczną poprawą samopoczucia i zdrowia ludzi oraz zwierząt poprzez specjalistyczne zastosowanie naturalnych olejków eterycznych i hydrolatów.
Rośliny (zioła, drzewa, mchy, rośliny kwitnące, krzewy) wytwarzają wtórne metabolity, które pomagają im przetrwać w środowisku naturalnym, komunikować się, leczyć, walczyć ze szkodnikami, rozmnażać itd. Nie znajdują się one w roślinach w stanie wolnym, lecz w specjalnie do tego przystosowanych komórkach i tkankach. To właśnie te substancje są prekursorami stosowanych przez aromaterapeutów olejków eterycznych. Wydobywane są one z tkanek roślinnych m. in. w procesie destylacji. Para wodna przechodzi przez specjalnie przygotowany materiał roślinny i wydobywa z niego (ekstrahuje) substancje lotne. Następnie para ochładza się przechodząc przez część zwaną chłodnicą, a skropliny zbierane są w kolektorze. Olejki eteryczne mają charakter hydrofobowy/lipofilny („unikający wody”, „lubiący tłuszcze”), więc oddzielają się od wody i zbierają na powierzchni uzyskanego płynu, skąd są odciągane. Na skutek ekstrakcji parą wodną poza olejkiem eterycznym uzyskujemy też hydrolat. Jest on pozostałą po oddzieleniu olejków fazą wodną z rozpuszczonymi w niej hydrofilnymi („lubiącymi wodę”) pozostałymi lotnymi substancjami z destylowanej rośliny oraz śladowymi ilościami olejku eterycznego.
- Prawidłowo stosowana aromaterapia jest bardzo skuteczna, bezpieczna i działa kompleksowo. Często łączy się ją również z preparatami ziołowymi.
Odpowiednio przyjmowane olejki eteryczne samodzielnie lub w połączeniu z ziołami potrafią szybko zadziałać podczas prostych infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, przy słabo leczących się ranach, bliznach, powysiłkowym bólu mięśni. Poprawią nastrój, trawienie, sen, wesprą regulację hormonalną (fitoestrogeny – nieregularność miesiączkowania, menopauza), złagodzą ból, suchość narządów rodnych, wyleczą oparzenia słoneczne, niektóre problemy skórne i wiele innych codziennych problemów. W tym miejscu warto zaznaczyć, że olejki eteryczne dodaje się do fitoterapeutycznych preperatów i kosmetyków NIE po to, żeby ładnie pachniały ale dla wzbogacenia ich prozdrowotnych właściwości. Ilość i rodzaj zastosowanych olejków eterycznych do danego celu leczniczego jest ściśle ustalona, a ich obecność bardzo ważna, czasem najważniejsza. Są olejki, których czasem nie powinniśmy używać, nawet jeśli bardzo lubimy ich zapach (np. eteryczne olejki z drzew iglastych poza pozytywnym działaniem na drogi oddechowe, wywierają również efekt wysuszający – przy suchej skórze, włosach, gardle, są niewskazane. Olejek eteryczny z brzozy czarnej zawiera salicylany i nie wolno podawać go osobom leczonym antykoagulantami). Olejki eteryczne są dużo bardziej stężone niż inne preparaty ziołowe.
Pamiętaj jednak, że olejki eteryczne ani zioła NIE wyleczą Cię z nowotworu, ale pomogą przetrwać np. mdłości spowodowane chemioterapią, poprawią apetyt (podawane tylko za zgodą lekarza). Nie wyleczą też innych nieuleczalnych chorób jak miastenia gravis czy stwardnienie rozsiane, ale pomogą je przetrwać. Pomimo swojej skuteczności aromaterapia, tak jak fitoterapia nie zastąpią konsultacji i diagnozy lekarskiej. Aromaterapeuta i fitoterapeuta to nie lekarz. Może pomóc, ale nie może zdiagnozować.
Jeśli potrzebujesz pomocy, przejdź do zakładki Konsultacje