Lato to wspaniały czas nie tylko na urlopowanie, ale również ze względu na zbiór wielu ziół i kwiatów O tej porze roku na łąkach i polach kwitną rumianki pospolite (nie mylić z rumianem polnym z rodziny astrowatych) oraz piękne chabry bławatki Nie oznacza to, że jesienią nie możemy korzystać z ich dobrodziejstw. Czyste, ekologiczne suszone zioła możemy dostać w stacjonarnych sklepach zielarskich i w Internecie.
Co mogą naszej skórze ofiarować kwiat rumianku pospolitego i kwiat chabra bławatka?
Kwiaty rumianku pospolitego mają działanie m.in. przeciwzapalne, przeciwalergiczne, uspokajające. Można je np. w formie naparów stosować nawet do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i małych dzieci. Rumianek sporadycznie daje uczulenia.
Jak rozróżnić rumian od rumianku pospolitego?
Rumianek pospolity obecnie w Polsce występuje dużo rzadziej niż kiedyś. Trudno go teraz nazwać pospolitym. Jego wysokość nie przekracza 30 cm wysokości. Ma pierzaste listki, trochę jak koperek. Po roztarciu w dłoniach listków i kwiatków poczujecie mocny zapach podobny do jabłek. Gdy przetniecie kwiat na pół, w środku jest jakby pusty (bez tych żółtych “pręcików”). Żółte części kwiatków są mocno wypukłe.
Chaber bławatek
Chaber bławatek ma chabrowe, delikatne kwiaty na końcu dość długich i cienkich łodyżek. Lubi rosnąć w zbożu i na łąkach. Z jego kwiatów można przygotować napar do przemywania zmęczonych oczu lub na jego bazie zrobić dwufazowy płyn do zmywania makijażu.
Prosty przepis na płyn dwufazowy do demakijażu 100 ml :
Przygotuj:
- zimny napar z kwiatów bławatka 60 ml (zalej 1 łyżkę suchych kwiatów bławatka 1/2 szklanki wrządku i zaparzaj przynajmniej 20 min pod przykryciem)
- olej migdałowy, z pestek winogron lub inny lekki olej 30 ml
- olej rycynowy kosmetyczny 2,5 ml (pół łyżeczki) – pielęgnuje rzęsy, ale jest opcjonalny
- witamina E (kilka kropel wystarczy)
- można dodać 1-2 krople eterycznego olejku z róży otto (dla skóry suchej i normalnej – pięknie pachnie ale przede wszystkim regeneruje skórę i poprawia nastrój) lub lawendy (dla skóry tłustej i trądzikowej – olejek eteryczny z lawendy działa między innymi przeciwbakteryjnie, relaksująco, ułatwia zasypianie)
- konserwant ekologiczny np. z rzodkwi w stężeniu podanym na opakowaniu, jeśli robimy większą ilość niż na kilka dni (bez konserwantu przechowujemy w lodówce). Zwykle ok 0,5%
Całość wlej do odkażonej spirytusem ciemnej butelki i wymieszaj (jeśli nie masz ciemnej buteleczki, przechowuj płyn do demakijażu z dala od światła). Stosuj wieczorem do zmywania makijażu przed zastosowaniem toniku i kremu do twarzy.
Miłego i zdrowego stosowania
Zapraszam również na moje autorskie warsztaty kosmetyków naturalnych