Przejdź do treści
Strona główna » Wiedza » Ziołowy płyn do demakijażu skóry wrażliwej

Ziołowy płyn do demakijażu skóry wrażliwej

Fitoterapia aromaterapia Katarzyna Maczyszyn Zielona Pracownia

Lato to wspaniały czas nie tylko na urlopowanie, ale również ze względu na zbiór wielu ziół i kwiatów 🌺🌿 O tej porze roku na łąkach i polach kwitną rumianki pospolite (nie mylić z rumianem polnym z rodziny astrowatych) oraz piękne chabry bławatki ❤️ Nie oznacza to, że jesienią nie możemy korzystać z ich dobrodziejstw. Czyste, ekologiczne suszone zioła możemy dostać w stacjonarnych sklepach zielarskich i w Internecie.

Co mogą naszej skórze ofiarować kwiat rumianku pospolitego i kwiat chabra bławatka?

Kwiaty rumianku pospolitego mają działanie m.in. przeciwzapalne, przeciwalergiczne, uspokajające. Można je np. w formie naparów stosować nawet do pielęgnacji delikatnej skóry niemowląt i małych dzieci. Rumianek sporadycznie daje uczulenia.

Jak rozróżnić rumian od rumianku pospolitego?

Rumianek pospolity obecnie w Polsce występuje dużo rzadziej niż kiedyś. Trudno go teraz nazwać pospolitym. Jego wysokość nie przekracza 30 cm wysokości. Ma pierzaste listki, trochę jak koperek. Po roztarciu w dłoniach listków i kwiatków poczujecie mocny zapach podobny do jabłek. Gdy przetniecie kwiat na pół, w środku jest jakby pusty (bez tych żółtych “pręcików”). Żółte części kwiatków są mocno wypukłe.

Chaber bławatek

Chaber bławatek ma chabrowe, delikatne kwiaty na końcu dość długich i cienkich łodyżek. Lubi rosnąć w zbożu i na łąkach. Z jego kwiatów można przygotować napar do przemywania zmęczonych oczu lub na jego bazie zrobić dwufazowy płyn do zmywania makijażu.

Fitoterapia aromaterapia Katarzyna Maczyszyn Zielona Pracownia
Prosty przepis na płyn dwufazowy do demakijażu 100 ml 📚⚗️:

Przygotuj:

  • zimny napar z kwiatów bławatka 60 ml (zalej 1 łyżkę suchych kwiatów bławatka 1/2 szklanki wrządku i zaparzaj przynajmniej 20 min pod przykryciem)
  • olej migdałowy, z pestek winogron lub inny lekki olej 30 ml
  • olej rycynowy kosmetyczny 2,5 ml (pół łyżeczki) – pielęgnuje rzęsy, ale jest opcjonalny
  • witamina E (kilka kropel wystarczy)
  • można dodać 1-2 krople eterycznego olejku z róży otto (dla skóry suchej i normalnej – pięknie pachnie ale przede wszystkim regeneruje skórę i poprawia nastrój) lub lawendy (dla skóry tłustej i trądzikowej – olejek eteryczny z lawendy działa między innymi przeciwbakteryjnie, relaksująco, ułatwia zasypianie)
  • konserwant ekologiczny np. z rzodkwi w stężeniu podanym na opakowaniu, jeśli robimy większą ilość niż na kilka dni (bez konserwantu przechowujemy w lodówce). Zwykle ok 0,5%

Całość wlej do odkażonej spirytusem ciemnej butelki i wymieszaj (jeśli nie masz ciemnej buteleczki, przechowuj płyn do demakijażu z dala od światła). Stosuj wieczorem do zmywania makijażu przed zastosowaniem toniku i kremu do twarzy.

Miłego i zdrowego stosowania 🤗

Zapraszam również na moje autorskie warsztaty kosmetyków naturalnych

Skip to content